Hoşgeldiniz

COVID-19’un getirmiş olduğu karantina günleri başlangıcında sanatçılardan tezgahtarlara herkes mesafelerin minicik olduğu işlerin nasıl devam edeceğini sorgularken, kendi başına bir odaya kapanıp yapılırmış gibi gözüken meslekleri icra edenler de işlerinin yürümesi için esasında ne kadar insanlarla etkileşmeye ihtiyaç duyduklarını fark eder oldular. Bu esnada fizik camiası da düşünmeye, merak etmeye, kurgulamaya devam edebilmek için birbiriyle irtibat halinde kalmaya, konuşarak, danışarak ilerlemeye ne kadar ihtiyaç duyduğuna eskisinden daha fazla değer verir hale geldi.

İşte bu garip günlerin başlarında İTÜ Fizik Mühendisliği ve Université Grenoble Alpes ortak doktora programı aracılığıyla bulunduğu Fransa’da karantinaya yakalanmış olan İ. Ceyhun Andaç’ın bu tutulmaya en iyi ilaç insanın kendi geçtiği sıralardan geçen yaşıtlarıdır diyerek – Pazartesi Buluşmaları adı altında, her pazartesi – internet üzeri bir platformda astrofizikten katı hal fiziğine farklı farklı konulardan, eğitiminin bir kısmında Türkiye’de fizik öğrencisi olmuş, hevesli yüksek lisans öğrencilerinden,  doktora öğrencilerine, dahi genç öğretim üyelerine uzanan bir grubu buluşturması ile başladı. Bu buluşmalarda her hafta birimizin kendi çalışmalarını veya çalışmaya başlamayı planladığı konuları anlattığı, biraz da hal hatır sorup karantinalar ve virüs ile mücadelenin dünyanın çeşitli yerlerinde nasıl ilerlediğini konuşmaktayız.

İlk başlarda ilaç niyetine birbirimizden öğrendiklerimiz, zaman içinde herbirimizi başka ilgi alanlarına çekmeye, herkesi farklı konulardan haberdar etmeye başladı. Bugün de buluşmalarımıza düzenli bir şekilde devam etmekte ve ileride bizi ne tür ortak ve disiplinlerarası çalışmalara yönelteceğini heyecanla beklemekteyiz.

%d bloggers like this: