21 Ocak 2022 – İrem Topal

“Hemodinamik verisinden öğrenme”

Hemodinamik kan akışının dinamiğini inceler ve hem sağlıklı hem de patoloji altındaki kan akışının modellenmesi ve simülasyonu tıbbi uygulamalar açısından oldukça önemlidir [1]. Bu konuşmada beyin cerrahisi operasyonları sırasında elde edilen hastaya özel klinik-deneysel veri setinin arkasındaki matematiksel modeli SINDy (Sparse Identification of Nonlinear Dynamics) tekniği ile öğrenmeyi amaçlayan nümerik deney sonuçları sunulmuştur.

[1] A. A. Cherevko, A. V. Mikhaylova, A. P. Chupakhin, I. V. Ufimtseva, A. L. Krivoshapkin, and K. Yu Orlov. Relaxation oscillation model of hemodynamic parameters in the cerebral vessels. Journal of Physics: Conference Series, 722, 2016.

26.11.2021 – Sercan Çıkıntoğlu

Maddenin Lagranjiyeni

Bu konuşmada Taub’un 1954 tarihli makalesindeki hesaplar takip edilerek mükemmel akışkanların lagrajyeni için bir anzasttan başlayarak hem Einstein alan denklemleri
hem de hidrodinamik denklemlerinin nasıl elde edileceği anlatılacaktır. Devamında ise Schutz’un 1970 makalesinde oluşturduğu; 4-hız vektörünü 4-potansiyel cinsinden yazıp hidrodinamik denklemlerini tamamen skaler cinsinden 6 denklemlik bir set olarak yazdığı formalizm anlatılıp bu denklem setini veren efektif Lagrajiyen gösterilecektir.

12.11.2021 – Cihan Çiçek

Self Avoiding Random Walk

Bu hafta Basit bir problemi birlikte tartisalim istedim.
*** (Sunuma-sohbete Lise Ögrencileri de rahatlikla katilabilir.)

Soru şu şekilde; Kendi üzerine (kuyruğuna) basmadan, 20 “rastgele” adım atmış bir yılanın ortalama başlangış noktasından uzaklığı nedir?.

(kendi üzerine basabilseydi Gauss-Normal dağılım eğrisini verecekti.)

ve asıl sorun N adımda ve genel bir Geometride buna cevap bulmak.

Advanced Monte Carlo Methodları dersinde daha evel hazırladığım bu ödevin kapsamında Markov Chain – Monte Carlo (MCMC)’ nin oldukca basit bir uygulamasını göreceğiz.

“”
Nokia 3310 yilan- oyununa fiziksel sistemler üzerinden bakmak

Motivasyon icin:
https://www.physicsforums.com/insights/fun-self-avoiding-walks/

Bu konuşmaya ait ders notlarına buradan ulaşabilirsiniz (notlar İngilizcedir)

29.10.2021- Utku Zorba

JT’nin BF teorisi

Konuşma burada Jackiw-Teitelboim kütleçekim teorisi ile ilgili yazdığım kısa ders notlarının 13. ve 14. kısımlarını kapsayacaktır. Bu notların tek özgün tarafı dilinin türkçe ve çeşitli kaynakların bir özümsenmesinden oluşmasıdır. Maddi hatalarla dolu olabilir ve bildirirseniz çok memnun olurum. Diğer taraftan matematiksel ifadelerin türkçeleştirilmesi konusunda biraz dikkatsiz olmuş olabilirim. Bu konu ile ilgili de geri dönüşler beni çok memnun eder.

28.06.2021 – Taygun Bulmuş

Astrofiziksel Nötrinoların Efektif Öztabanları

Bu konuşmada, astrofiziksel nötrinoları betimleyen hareket denkleminin öztabanda nasıl yazıldığına bakacağız. Evrimde etkili olan madde ve elektromanyetik etkileşim Hamiltonyenlerin köşegenleştirilmesini inceleyeceğiz. Son olarak simülasyonlar ile elde edilen teorik sonuçları karşılaştıracağız.

21.06.2021 – Ceyda Şimşek

Kuantum Alan Kuramında Anomaliler

Kuantum anomalileri alan kuramlarında önemli bir fenomendir. Anomaliler lokal ve global simetrilerden kaynaklanmasına göre ikiye ayrılır. Bu konuşmada çerçeveyi global anomalilerle kısıtlayarak elektromanyetik arka planda Kiral fermiyonların klasik manada sahip olduğu vektör simetrisinin kuantum seviyesinde nasıl bozulduğunu anlamaya çalıştık.